Escarus

Dr. Kubilay Kavak, 8. Uluslararası Kamu-Özel İşbirliği Forum’unda Konuşmacı Oldu

8-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul’da UNECE tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) Forumu, bu yıl “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını ve İklim Eylemini Hızlandırmak: Sürdürülebilir KÖİ ve Altyapı Finansmanının Toparlanma, Dayanıklılık ve İmara Katkısı” teması ile gerçekleştirildi.

Paylaşım TarihiMayıs 8, 2024

Çok sayıda ülkeden kamu ve özel sektör temsilcisinin katıldığı Forum’un birinci gününde, Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, “PPPs in Renewable Energy” (Yenilenebilir Enerjide KÖİ) başlıklı oturumda konuşmacı oldu.

Şebeke-dışı (off-grid) seçeneklerin kamu-özel işbirliği kapsamında nasıl yaygınlaştırılabileceğinin tartışıldığı panelde Dr. Kubilay Kavak, politika tasarımlarında verimlilik ilkesinin öncelikli kılınması, yük analizinin ve maliyet değerlendirmesinin ayrıntılı biçimde modellenmesi gerektiğini ifade etti. Sürdürülebilirliğin en önemli ilkelerinden birisinin kaynakların verimli kullanılması olduğunu dile getiren Dr. Kavak, “kimseyi geride bırakmamak” mottosunu hep hatırda tutarak, ama aynı zamanda yatırımların finansmanında etkinlik ihtiyacını ve üretim değer zincirinin çevresel etkilerini de gözeterek bir planlama yapmanın zorunluluğuna dikkat çekti.