Escarus

Türkiye’nin İlk Sürdürülebilir Sukuk İhracına İkinci Taraf Görüşü

Paylaşım TarihiHaziran 6, 2020

Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik sukuk ihracı, Zorlu Enerji tarafından gerçekleştirildi. Şirket, 450 milyon TL tutarında sürdürülebilirlik temasına sahip Sukuk İhraç Programı için bir sürdürülebilir sukuk çerçevesi yayınladı. İhraç Programı kapsamında ilk ihraç 3 Haziran tarihinde 50 milyon TL tutarında gerçekleşti. Escarus, Zorlu Enerji’nin Sürdürülebilir Sukuk çerçevesine ikinci taraf görüşü veren danışmanlık şirketi oldu.

Escarus, söz konusu ikinci taraf görüşü ile Türkiye’de bir ilke imza attı. Escarus Sürdürülebilir Finans Projeleri Yöneticisi Melis Bitlis “Sürdürülebilir tahvil dünyası, ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan bir evren.

Sürdürülebilir ve yeşil sukuk uygulamaları özellikle Güneydoğu Asya’da uygulanmakla birlikte ülkemizde henüz bu çerçevede bir ihraç gerçekleşmemişti. Şirketin sürdürülebilir sukuk çerçevesi, bu tür tahvil çerçevelerinde görmeye alıştığımız yeşil enerji kriterlerine ilave olarak, sürdürülebilir altyapı ve temiz ulaşım gibi proje alanlarını da içerdiği için bu alanda öncü bir örnek oluşturuyor. Sürdürülebilirlik temalı finansal ürün ve hizmetlerin çeşitlenmesini ülkemizdeki sürdürülebilir finans evrenin gelişimi için önemli bir adım olarak görüyoruz. Bu doğrultuda Zorlu Enerji’nin sürdürülebilir çerçevesine Escarus olarak ikinci taraf görüşü vermiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. hakkında:

 

Enerji sektörünün farklı alanlarında faaliyet göstermek amacıyla 1993 yılında temeli atılan Zorlu Enerji küresel ölçekte entegre hizmet sunan bir enerji şirketidir. 659 MWı yurt içi ve 346 MW’ı¬ yurt dışında olmak üzere toplamda 1,006 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin önde gelen özel sektör elektrik üreticileri arasındadır. Zorlu Enerji bugün yurt içi ve yurt dışındaki santrallerinden oluşan ve kaynak çeşitliliğini gözeten dengeli üretim portföyü, elektrik üretimi, satışı, ticareti ve dağıtımı ile doğal gaz dağıtımını kapsayan faaliyet alanlarına sahiptir.