Escarus

Escarus, “Green Bond Principles”ın Danışma Kurulu’na Seçildi

Paylaşım TarihiEkim 26, 2019

Dünyada kabul görmüş uluslararası çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını Türk iş dünyasına entegre etmek üzere hizmet veren Escarus, uluslararası Green Bond Principles (GBP) 2019-2020 Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. Bu alanda dünyanın önde gelen 40 şirketi arasına giren Escarus, sürdürülebilirlik alanındaki marka değerini de tescillemiş oldu.

TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş.-Escarus, Green Bond Principles (GBP/Yeşil Tahvil Prensipleri) 2019-2020 Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. Yeşil, sosyal ve sürdürülebilir tahvil piyasaları hakkında daha geniş bir perspektif sunmak, öneri ve geri bildirim yolunda tavsiyeler sağlamak ve üyeler arasındaki etkileşimi desteklemek amacıyla kurulan Danışma Kurulu’nda, Escarus’la birlikte yeşil tahvil alanında dünya çapında tanınan 40 şirket yer alıyor.  

Seçilen kurumların, yeşil tahvil piyasasında gösterdiği faaliyet ve GBP’ye sağladığı katkılar gibi kriterler çerçevesinde değerlendirildiğini belirten Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, “Escarus olarak GBP’ye Türkiye’den üye tek şirket ve Danışma Kurulu üyesi konumundayız. Farklı danışmanlık anlayışımız, piyasada mevcut olan danışmanlık yaklaşımının ötesinde sunduğumuz yeni bakış açısının getirdiği bu başarı, oldukça gurur verici. Escarus olarak bu yeni sorumluluğumuzla birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasını desteklemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  

Yeni nesil danışmanlık perspektifi ve katma değer yaratma yaklaşımı başarıyı getirdi

Nisan 2011’de faaliyetine başlayan Escarus’un, deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sürdürülebilirlik çözümleri geliştirerek, danışmanlık hizmetleri vermek ve dünyada kabul görmüş uluslararası çevresel ve sürdürülebilir yaklaşımları Türk iş dünyasına entegre etmek üzere hizmet veren bir TSKB iştiraki olduğunu hatırlatan Kavak, şöyle devam etti: “Bütün projelere ‘yeni nesil danışmanlık’ perspektifiyle yaklaşıyor ve projenin başından sonuna kadar ‘katma değer yaratma’ yaklaşımıyla ilerliyoruz. Alanında uzman profesyonel kadromuzla, yenilikçi ve öncü projelere imza atıyoruz. Özellikle finans, enerji ve sanayide sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen ve bahsi geçen başlıklarda teknik ve ticari verimliliği artıran katma değeri yüksek danışmanlık çözümleri hayata geçiriyoruz. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında öncü danışmanlık şirketi olma yolunda ilerlerken, faaliyetlerimizi Operasyonel Sürdürülebilirlik, Stratejik Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Finans ve Araştırma/Raporlama başlıkları altında yürütüyoruz. Bugüne kadar Katar, Lübnan, Mısır, Kenya, Senegal ve Kamerun’da çeşitli projelere imza attık, hizmet ihracatı hedefine yönelik önemli bir mesafe kat ettik.”  

Escarus, Türkiye’den GBP Danışma Kurulu’na üye tek şirket oldu

GBP İcra Komitesi’ne yeşil, sosyal ve sürdürülebilir tahvil piyasaları hakkında bilgi ve yönlendirme sunması, öneri ve geri bildirim yolunda tavsiyelerde bulunması ve üyeler arasındaki etkileşimi desteklemesi amacıyla kurulan danışma kuruluna bu yıl çok sayıda başvuru gerçekleşti. Başvuruda bulunan kurumlar, yeşil tahvil piyasasında gösterdiği faaliyet ve GBP’ye sağladığı katkılar gibi kriterler ile değerlendirmeye alındı. Escarus, 2019-2020 kendi alanında faaliyet gösteren 8 şirket arasından seçilerek Danışma Kurulu’nda yer almaya hak kazandı.  
Uluslararası finans kuruluşları, danışmanlık şirketleri, hukuk şirketleri, rating kuruluşları ve kamu gibi farklı sektörlerden katılımlarla oluşan danışma kurulunda Escarus, GBP’ye Türkiye’den üye tek şirket ve Danışma Kurulu üyesi oldu.  
2014 yılında bir grup finans kuruluşu ve bankanın gönüllü bir araya gelmesiyle geliştirdiği Green Bond Principles (GBP), yeşil tahvil piyasasında ihraççı ve yatırımcılara yol gösterici olması amacıyla geliştirilen standartlar bütünü. GBP sekreteryası, yeşil, sosyal ve sürdürülebilir tahvillerin oluşturulmasında temel kriterleri belirleyen çerçeve ilkeleri geliştiriyor, yeşil ve sosyal tahvil alanında etki raporlaması ve göstergelerin oluşturulması alanında çalışmalar gerçekleştiriyor. 2016 yılından bu yana GBP’ye üye olan Escarus, GBP’nin Yeni Piyasalar Çalışma Grubu’nda yer alıyor. Escarus, bu süre içinde Yeşil Tahvil Prensipleri’nin Türkçeye çevrilmesinde görev üstlendi.